Reporter Turk – Güncel Haberler – Son Dakika Haberler

YEP’e köle işçiliği patronlar yazdırdı

Örnek Resim
YEP’e köle işçiliği patronlar yazdırdı
4 views
10 Ekim 2020 - 9:26
Örnek Resim

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, hükümetin açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) yer alan ve işçi sendikaları tarafından “köle işçilik” olarak ifade edilen esnek çalışma modelinin işveren örgütlerinin ısrarı üzerine programa yazıldığını söyledi. İşverenlerin esnek çalışma ve işten atmayı kolaylaştıracak düzenlemeleri yıllardır hükümetten talep ettiğini ifade eden Arslan, bu modellerin işveren örgütlerinin isteği üzerine YEP’e yazıldığı konusunda kuşku duymadığını belirtti.

GÜVENCE YOKSA İSTEMEYİZ

Bir grup gazeteciyle yaptığı sohbet toplantısında konuşan Arslan, esnek çalışmanın çerçevesinin doğru belirlenmemesi halinde çalışanların hak kaybına yol açacak çok ciddi risklere yol açacağını ifade etti. Arslan, “İşverenler esnek çalışmayı çok istiyor. Acaba çalışanların var olan haklarından, mevcut yapılardan kurtulmak için mi? Güvenceli bir esneklik getirilmeyecekse çalışanların haklarında geriye gidişler olur ki, biz bunu istemeyiz” dedi. Arslan, kısa çalışma ödeneği ile bin 177 liralık ücretsiz izin desteği ödemelerinin de artırılmasını istedi.

Mahmut Arslan

İMAMOĞLU PROFESYONEL ÇALIŞIYOR

Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile profesyonel düzeyde iyi bir süreç yaşadıklarını, seçim sonrası işten atılan işçilerin tamamının işe alınması konusunda uzlaşma sağladıklarını belirtti. Arslan, sürecin güzel tamamlanmasında İmamoğlu’nun ve profesyonel çalışan, işçi ile aynı dili konuşan ekibin büyük rol oynadığını söyledi.

Örnek Resim
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. ReporterTürk CopyRight 2020