Reporter Turk – Güncel Haberler – Son Dakika Haberler

YKS’de Mabel Matiz sürprizi! YKS Mabel Matiz sorusu neydi?

Örnek Resim
YKS’de Mabel Matiz sürprizi! YKS Mabel Matiz sorusu neydi?
4 views
28 Haziran 2020 - 0:54
Örnek Resim

Bugün yapılan YKS ilk oturum sınavında çıkan Mabel Matiz sorusu sosyal medyanın en çok konuşulan olaylarından biri oldu. YKS sınavında ter döken öğrencilere sorulan bir soruda geçen cümle, başarılı şarkıcı Mabel Matiz’in de şarkısında geçiyordu. Peki, çıkan Mabel Matiz sorusu neydi? İşte detaylar…

Türkiye’de bugün tüm yurt genelinde YKS heyecanı yaşandı. Milyonlarca öğrenci, YKS sınavı birinci oturumuna katıldı. YKS sınav maratonu yarın yapılacak iki sınav ile devam edecek. YKS birinci oturumunda çıkan bir soru ise sosyal medyanın gündemine geldi.

YKS MABEL MATİZ SORUSU

YKS sınavında öğrencilere, ‘Gözümün gördüğü, göğsümün bildiği ile bir değil’ cümlesinde anlatılmak istenen nedir?’ sorusu yöneltildi. Bu sözler, ünlü şarkıcı Mabel Matiz’in Fırtınalar adlı şarkısında da geçen sözler olması sebebiyle sosyal medyada gündem oldu.

MABEL MATİZ KİMDİR?

Mabel Matiz, 31 Ağustos 1985 tarihinde Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Fatih Karaca’dır. Mabel adını Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanda yer alan Tuna karakterinin takma adından alır. Matiz ise, müziğini en iyi tanımladığına inanarak adına eklediği ve «çok sarhoş, düşkün kimse» anlamlarına gelen eski Yunanca kökenli argo bir kelimedir.

Mabel, çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını, Erdemli’de geçirmiştir. İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamlamış; 2003’te üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşerek 2008’de İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2011 ‘de İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiş ve 2014’te eğitimini yarıda bırakmıştır.

Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli gitar ve şan dersleri almış, üniversitede ilk müzik çalışmaları sayılabilecek birkaç cover grubu denemesinden sonra kendi içine dönerek kendi şarkılarını yazmaya ve daha sonradan adını duyuracağı ilk kişisel ev kayıtlarını almaya başlamıştır. 2008’den bugüne, gitar vokal ağırlıklı kaydettiği şarkılarını ve cover demolarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır.

Mabel Matiz, ilk albümü Mabel Matiz’i 11 Mayıs 2011‘de piyasaya sürmüş ve bu albümden 5 şarkıya klip çekmiştir. Mabel Matiz, aynı zamanda Teoman, Göksel, Ceyl’an Ertem gibi sanatçıların albümlerinde söz yazarı ve besteci olarak da bulunmuştur. 5 Ocak 2013’te 2. albümü Yaşım Çocuk’u yayınlamıştır.

13 Şubat 2015 tarihinde ise Can Güngör prodüktörlüğünde kaydettiği 3. albümü olan Gök Nerede’yi yayınlamıştır. Mabel Matiz’in dördüncü stüdyo albümü Maya, 20 Haziran 2018’de Doğan Music Company ve Zoom Music tarafından yayımlandı. Mabel Matiz, 1.72 metre boyunda, 63 kilo ve Başak burcudur.

Örnek Resim
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. ReporterTürk CopyRight 2020